Kim jest komornik

Komornik – kim jest i jaki jest jego zakres prac i obowiązków?

Drugi z serii artykułów wyjaśniający zakres prac i obowiązków. W poprzednim artykule wyjaśniałem kim jest prawnik. Dziś powiem co nieco o komornikach.

Kim tak naprawdę jest komornik?

Niby większość z nas doskonale zdaje sobie sprawię kim jest komornik a co za tym idzie czym się on zajmuje, jednocześnie jakie posiada kompetencję i predyspozycje, z drugiej jednak strony często nie zdajemy sobie sprawy nad zakresem działań które realizuje. Zwłaszcza w kontekście orzeczeń sądowych, windykowania należności dłużników na poczet wierzycieli, a także poszukiwania lub wskazywania majątku jaki trafi na poczet zadłużenia. Oczywiście komornicy poprzez jego zajęcie, zajmują się także przygotowaniem ich do licytacji, organizują je w ramach sprzedaży mienia pod postacią nieruchomości, samochodów, maszyn czy innego majątku który de facto może na nią trafić. Dlatego nie ma jakichkolwiek wątpliwości co do tego, iż komornik to nikt inny jak osoba odpowiedzialna niekiedy za odzyskanie naszych pieniędzy, a także wręcz namierzenia majątku u ewentualnego wierzyciela jaki z wielu powodów stara się go przed nim ukryć.

Komornik sądowy – kim jest.

Co umożliwia nam komornik?

Komornik co oczywiste działa zgodnie z prawem, zatem jeżeli posiadamy lub dysponujemy wyrokiem sądowym, to co zrozumiałe powinniśmy się do niego zgłosić. Jest to jedyna alternatywa w kontekście odzyskiwania pieniędzy, zajmowania mienia czy przekazania go na poczet ewentualnej windykacji. Nie ma więc sensu działać w inny co do tego sposób a nawet korzystać z usług firm windykacyjnych, gdyż nie przyniesie to raczej zamierzonego oraz adekwatnego do tego efektu. Komornik ma nie tylko pewne uprawnienia, ale także sam w sobie podlega kontroli przez odpowiednie do tego instytucje, zatem w przypadku nie przestrzegania swoich kompetencji coraz częściej mówi się o potrzebie wyciągania konsekwencji. Nie zmienia to jednak zdania na temat tego, iż komornik jest kimś niezbędnym oraz przydatnym, a także wręcz pomocnym w procesie odzyskiwania należności, pieniędzy czy zobowiązań jakie względem nas posiadają co za tym idzie odpowiedni wierzyciele. Wraz z nim wzrastają szansę na to, iż uda nam się odzyskać dług a nawet spłacić go przez taką osobę w całości czy też należnymi odsetkami.

Wielu uważa, że komornik to brudny zawód. Nie jest to prawda. Jednak na komorniku spoczywa duży ciężar opinii publicznej.

Student na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.