Windykacja sądowa

Jeśli zastanawiasz się, jak przeprowadzić skuteczne odzyskiwanie długów, musisz znać zasady windykacji. Nie od razu kieruje się sprawę do sądu. Jeśli dłużnik spóźnia się ponad 2 tygodnie ze spłatą należności, przeprowadza się windykację polubowną czyli innymi słowy windykację miękką. Ona przynosi najczęściej oczekiwane rezultaty i dłużnik spłaca swój dług.

Firmy windykacyjne wysyłają listy, które wzywają do spłaty długu, ale również dzwonią do dłużnika, a nawet składają mu osobiste wizyty, by się dogadać. Rzadko zdarza się tak, że konieczne jest zastosowanie metod windykacji twardej. Polega ona na skierowaniu sprawy do sądu. Niezależnie od rodzaju windykacji, dłużnik zawsze pokrywa koszty wszystkich działań firmy windykacyjnej. Jeśli firma złoży sprawę w sądzie, dłużnik również będzie musiał pokryć te koszty, a jak wiadomo, nie są to niskie kwoty. Dlatego odzyskiwanie długów kończy się najczęściej na etapie windykacji polubownej, a firma zawiera z dłużnikiem umowę windykacyjną – często spłatę w ratach. Kiedy jest już wydany nakaz zapłaty, to wówczas sprawa często trafia do komornika. Wiele firm windykacyjnych, mimo, że mają nakaz zapłaty nie kierują sprawy do komornika, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę z tego, że może im być łatwiej dogadać się z dłużnikiem na spłatę w ratach.

Komornik zazwyczaj to ostateczność. Niestety firmy windykacyjne często muszą korzystać z usług komornika.

Zazwyczaj komornik to ostateczność. Oczywiście nie robi się tego od razu. Najpierw bank wysyła pisma wzywające do spłaty długu, w których zawarte są informacje o tym, że jeśli dłużnik nie spłaci długu, sprawa zostanie skierowana do firmy windykacyjnej i dłużnik będzie ponosił koszty takiego działania. Ogólnie z całą pewnością sprawa wygląda tak, że o wiele korzystniej i mądrzej jest się dogadywać z wierzycielem na etapie polubownym niż jeżeli komornik ma prowadzić przymusową egzekucję z naszej wypłaty czy też na przykład sprzedając nasz majątek. Dla nikogo takie spotkanie z komornikiem nie będzie przyjemne.

Student na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.